Unde vrei sa donezi? Paypal
Ciobanu Gigel - ING / RO19INGB0000999909497742
Oferă-i la creator o cafea făcând o mică donație. Faceți clic pe pictograma săgeată de mai sus

Grupările care se ţin în coasta liderului Tractorul Cetate au reuşit un nou succes pe teren propriu
Calificate în play-off cu trei etape înainte de încheierea sezonului regulat, Recolta Ostroveni şi Danubius Bechet au dat o mostră de fotbal de calitate în derbiul de pe Valea Dunării. După câteva ratări la ambele porţi, gazdele antrenate de Ovidiu Florescu şi John Oprescu, care s-au impus, scor 3-0, au reuşit să marcheze în min. 15, prin Marin Costinel a reluat din careu în colţul din stânga al porţii apărate de Alex Marica. Oaspeţii au irosit apoi două ocazii prin Stănculescu şi Iulian Nuţă, însă scorul pauzei a fost 2-0 pentru Recolta, Marin Ciurea reluând în plasă în minutul 41. Rezultatul final a fost stabilit marcatorul primului gol, Costinel Marin în min 52.

La Recolta au jucat: Mărăcine - Ochea, Stoian, Nicolin, Bălan - S. Ciurea, Bugălă, Nicolae, M. Ciurea - Piţiche, C.Marin. Au mai intrat: Pârvulescu, Vasilca, Șelaru şi Popescu. De partea cealaltă tehnicianul echipei becheţene, Victor Șişoe, a trimis în teren următorii jucători; Marica - Ivan, Preduţ, Socoteanu, Țuculeanu, I. Nuţă. - Puchiu, Crişan, Corcoveanu, Georoceanu. - Stănculescu. Au mai evoluat: Stănăşel, Neacşa, Teodorescu şi Treanţă.

” A fost un meci spectaculos, am avut dorinţa de a învinge şi am reuşit până la urmă acest lucru. Şi Bechetul a dat o replică bună, pentru că aceste meciuri dintre noi şi ei au tot timpul o rivalitate aparte. Important este că am reuşit să ne atingem obiectivul şi sunt convins că în acest sezon ne vom depăşi performanţele din ediţiile trecute”, a declarat antrenorul echipei din Ostroveni, Ovidiu Florescu.

Calafatul, 3 puncte după pauză

O altă pretendentă la câştigarea campionatului judeţean, Dunărea Calafat s-a impus în faţa Viitorului Cârcea. 2-1 s-a încheiat meciul de pe arena calafeteană pentru elevii lui George Uşurelu care au punctat prin veteranul Chiva (72) şi Făinişi (83), acesta transformând un penalti. Totuşi, scorul pauzei a fost 1-0 pentru echipa din Cârcea, care a marcat prin A.Chirea.

“Pentru noi sunt trei puncte importante în urma unui meci greu, în care am jucat mai bine după pauză, A fost o victorie muncită şi meritată care ne menţine în plutonul fruntaş”, a spus tehnicianul Calafatului, George Uşurelu.

Acesta s-a bazat în meciul cu gruparea din Cârcea pe: Nedelcovici-Cârstea, Popa, Chiva, D. Mihai-Făinişi, Goagă, Târâşi, Ciocioană-Niculescu, Cimpoeru. Au mai jucat Miculete, Riza, Ignat şi Afrem. La Viitorul Cârcea au evoluat: Dragomir - Nuţă, Mirea, Trancă, Stuparu-M. Niţă, A. Chirea, Pârvu, Dumitraşcu - Poenaru, B. Chirea. Au mai intrat Dicu, Buciuman şi Crângoiu.